AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: isifa/thinkstock.com
7.5.2020

Laboratoř náchodské nemocnice začíná testovat vzorky na Covid-19

NÁCHOD

Mikrobiologická a imunologická laboratoř v Oblastní nemocnici Náchod přibyla na seznam laboratoří, které testují přítomnost koronaviru v odebraných vzorcích. V Královéhradeckém kraji se tak stala partnerem laboratoří Oblastní nemocnice Trutnov a Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde se vzorky na Covid-19 vyšetřují. Laboratoři to umožnil pronájem přístrojů na zpracování vzorků.

„Urychlené dodatečné dovybavení náchodské laboratoře o izolátor a PCR analyzátor je základem pro rozšíření možnosti laboratorního vyhodnocování odebraných vzorků od suspektních pacientů s Covid-19. Bylo a je naší permanentní snahou rozšířit možnosti laboratorního vyšetření. Naše krajské zdravotnictví má tak dnešním dnem další pracoviště, čímž posilujeme své možnosti při odeznívání první vlny před případnou druhou vlnou tohoto nepředvídatelného onemocnění," řekl k novým možnostem náchodské laboratoře náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví, Ing. Aleš Cabicar.

O testování na Covid-19 je v současnosti velký zájem. V náchodském odběrovém stanu zdravotníci denně odeberou 50–60 vzorků od pacientů. Tyto vzorky se dosud transportovaly do mikrobiologické laboratoře v trutnovské nemocnici, která je pod velkým náporem. Kromě pacientů s doporučením od lékaře provádí zdravotníci v náchodském a trutnovském odběrovém stanu vyšetření také samoplátcům, jejichž zájem roste. Nemocnice oslovují především zaměstnavatelé, kteří potřebují testovat zaměstnance kvůli jejich přeshraničním cestám. Rozšíření kapacity testování v nemocnicích Královéhradeckého kraje zkrátí čekací dobu na výsledky testů a umožní odbavit více zájemců.

Pro nás je v tuto chvíli největším přínosem zkrácení doby mezi odebráním vzorku a výsledkem, tedy dobu, kdy musí zdravotníci přistupovat k hospitalizovaným pacientům s podezřením na Covid-19 jako k pozitivním, v režimu zvýšené ochrany před možnou infekcí. Pacientům to přinese možnost dřívější hospitalizace na běžném oddělení,“ popsal pozitiva rozšířeného testování ředitel náchodské nemocnice RNDr. Jan Mach.

Jsem ráda, že největší krajská nemocnice, jakou je Oblastní nemocnice Náchod, bude takto žádané a důležité vyšetření od nynějška zajišťovat,“ dodala předsedkyně představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, Ing. Ivana Urešová.

Vedle přímé metody PCR na COVID-19 připravuje náchodská nemocnice také možnost vyšetření kvantitativním testem na zjištění protilátek IgG proti nemoci Covid-19, který může potvrdit prodělané onemocnění. I toto vyšetření, které se provádí z krve pacienta, v příštím týdnu nabídne nemocnice samoplátcům.

Autor / zdroj: Lucie Chytilová

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

V Hradci začal příjem žádostí o městskou finanční pomoc podnikatelům

Drobní hradečtí podnikatelé již mohou na magistrát města odesílat žádosti o městskou finanční pomoc do výše až 25 tisíc korun.

Ministerstvo financí může udělit výjimku, která vyřeší problém s pozemkem pro výstavbu nové infekční kliniky

Příprava projektu výstavby nové kliniky infekčních nemocí ve FNHK narazila v uplynulých týdnech na problém s pozemkem, na kterém má klinika mít parkov

DNES SE STALO

HISTORIE5. srpna 1646

byl Ferdinand IV. korunován českým králem.

ZAJÍMAVOSTI5. srpna 1884

položili v New Yorku základní kámen ke stavbě Sochy Svobody.

AUTO-MOTO5. srpna 1888

Bertha Benzová jako první řidička automobilu podnikla 106 km dlouhou cestu z Mannheimu do Pforzheimu.

POZVÁNKA OBRAZEM