KULTURA / Výstavy

Popis: V Muzeu východních Čech v Hradci Králové je k vidění výstava Uprostřed Koruny české. Představuje ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století.
V Muzeu východních Čech v Hradci Králové je k vidění výstava Uprostřed Koruny české. Představuje ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století.
Autor / zdroj: Město Hradec Králové
Datum konání: 7. 2. 2020 - 28. 6. 2020

Na výstavě je shromážděno přes 400 uměleckých předmětů. Expozice představuje bohatství regionu od 13. do 16. století

HRADEC KRÁLOVÉ

Gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250-1550 zaplnilo téměř celý interiér nově zrekonstruované výstavní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové. Poprvé v novodobé historii představuje ucelený pohled na bohatství regionu východních Čech v období od 13. do 16. století. Dosud málo známý fond středověké a raně renesanční výtvarné kultury východočeského regionu je představen v širokých kulturně historických souvislostech střední Evropy. Výstava Uprostřed Koruny české je veřejnosti přístupná od pátku 7. února a potrvá do 28. června 2020.

Na výstavě je shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka. Nejrozsáhlejší konvolut uměleckých děl zapůjčilo Biskupství královéhradecké. Výstava sleduje i proměnlivé vztahy mezi východními Čechami a sousedními oblastmi, zejména se Slezskem. Soubor je doplněn také o prestižní zápůjčky z Polska, Rakouska a Německa.

Všechny představované artefakty dokládají vysokou kulturní úroveň regionu, jehož byl Hradec Králové od nepaměti přirozeným centrem. Je to vůbec poprvé v historii muzea v Hradci Králové, kdy je takto komplexně ukázána kultura regionu východních Čech od doby posledních Přemyslovců až do konce období vlády Jagellonské dynastie.


Tato výstava je hlavním výstupem projektu podpořeného programem Ministerstva kultury ČR NAKI II.: Gotické a raně renesanční umění ve východních Čechách. Výzkum, interpretace, prezentace (č. projektu DG16P02B003). Projekt je řešen ve spolupráci čtyř významných institucí v České republice: Univerzity Palackého v Olomouci, Národního památkového ústavu, Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a Muzea východních Čech v Hradci Králové. Právě poslední dvě zmiňované instituce společně zajišťují realizaci výstavního projektu.

Autor / zdroj: Petr Vinklář

DALŠÍ ČLÁNKY

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové pomáhají personálu desítky studentů Lékařské fakulty UK v Hradci Králové

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové pomáhají v souvislosti s epidemií COVID-19 personálu již více než tři desítky studentů Lékařské fakulty Univerzit

Nový Bydžov a Prasek spojí cyklostezka za více než 14 milionů

Stavební firma SOVIS CZ a.s. pracuje na dlouho připravované stezce pro pěší a cyklisty, která spojí obce Nový Bydžov a Prasek.

DNES SE STALO

SPORT29. března 1896

na Císařské louce se uskutečnilo poprvé pražské derby Sparta–Slavia. Sparta zvítězila 1:0.

DOPRAVA29. března 1934

byl zahájen provoz elektrické tramvaje na Vítkovické závodní dráze. V souvislosti s tímto byl ukončen provoz osobní dopravy parní trakcí.

ZDRAVÍ29. března 2006

v České republice byl zaznamenán první výskyt tzv. ptačí chřipky. Labuť s tímto onemocněním zjistili veterinární lékaři v Hluboké nad Vltavou.

POZVÁNKA OBRAZEM