KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Hrádek u Nechanic.
Hrádek u Nechanic
Zámek Hrádek u Nechanic. 
Autor / zdroj foto: Hrádek u Nechanic

Hrádek u Nechanic / Nechanice

Hrádek u Nechanic přibližuje bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení. K vidění jsou reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty či zámecká kaple.

Lesk a sláva Harrachů
V původních bohatě zdobených a vybavených interiérech je prezentována ukázka bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století. Prohlídka reprezentačních sálů v přízemí zámku rodu Harrachů.

Hodinová věž
Speciální prohlídkový okruh určený dominantě zámku - Hodinové věži. Z ochozu věže, která je 26 metrů a 70 centimetrů vysoká, je v případě příznivého počasí a po absolvování 138 schodů možné vidět i hrad Trosky nebo vrchol Ještědu.

Zámek dále nabízí prohlídky zámeckých sklepů s ukázkou technických vymožeností, jako kotle z 19. století nebo elektrické rozvody z roku 1914.


Z historie zámku
Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 - 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu, významným představitelem jilemnické rodové linie.

Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem ve stylu tudorské gotiky. Stavební práce vedl mladý rakouský architekt Karl Fischer, který plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Kromě tohoto vybavení, zhotoveného v převážné míře místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností a to zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti. Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice. V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě tzv. Benešových dekretů.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.