KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Renesanční Bílá věž, která patří mezi hlavní dominanty Hradce Králové.
Bílá věž nabízí krásný výhled do okolí. Uvnitř můžete obdivovat i unikátní skleněný model věže
Renesanční Bílá věž, která patří mezi hlavní dominanty Hradce Králové.  
Autor / zdroj foto: bilavez.cz

Bílá věž Hradec Králové / Hradec Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 metry), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Uvnitř mohou obdivovat i unikátní skleněný model věže.

Název Bílá věž dostala díky zářivé barvě hořického pískovce, ze kterého je postavena. Ve svých útrobách ukrývá třetí největší zvon České republiky Augustin, původní hodinový stroj Josefa Božka a díky velkorysé rekonstrukci uskutečněné městem Hradec Králové v letech 2014 až 2015 i unikátní skleněný model věže a moderní audiovizuální technologii, která při výstupu na věž přináší nepřeberné množství příležitostí pro zábavu i poučení.

Bílá věž je otevřena celoročně každý den včetně víkendů a svátků (zavřeno 1. ledna, 24. prosince a 7. září), vždy od 9 do 18 hodin. Poslední vstup 60 minut před zavírací dobou. V případě zvonění na zvon Augustin nebo většího počtu čekajících návštěvníků může být věž uzavřena dříve. Mimo klasických interaktivních prohlídek se můžete zúčastnit i nočních prohlídek, svítání na Bílé věži nebo zvonění na zvon Augustin.

Do prostor Bílé věže je zakázáno vstupovat se zvířaty, s jídlem a pitím, se zbraní a v celém prostoru věže včetně ochozu platí zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm. Z důvodu omezené kapacity nelze v pokladně věže uschovat dětský kočárek, kolo, koloběžku a podobné dopravní prostředky.

Děti do 15 let mají vstup povolen jen v doprovodu osoby starší 18 let.

Fotografování a pořizování obrazových záznamů je povoleno.

Vzhledem k umístění zvonu, hodinového stroje a dalším stavebním prvkům není v Bílé věži výtah a věž tudíž není bezbariérová.

Organizované skupiny nad 15 osob jsou povinni objednat svoji návštěvu v předstihu na telefonním čísle 495 511 455, e-mailem bilavez@adalbertinum.cz nebo osobně v pokladně věže. Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže v jednom okamžiku omezen na maximální počet 30. Toto omezení platí i pro organizované hromadné návštěvy. V případě většího počtu účastníků je tedy nutné skupinu rozdělit na více skupin a po prohlídce se vystřídat.

Skleněný model Bílé věže
Skleněný model Bílé věže, který vznikl v novoborských Kolektiv Ateliers, je vyroben unikátní technikou lepených bloků z extra čirého plochého skla. Slepené bloky byly strojně broušeny do přesných rozměrů a následně ručně leštěny pro dosažení požadovaného optického efektu. Skleněné bloky byly doplněny celou řadou ručně broušených a foukaných tvarů. Pro dosažení lepšího vizuálního efektu, byly v celém modelu kombinovány matné a lesklé plochy, které umožňují rozsvítit při externím nasvícení i vnitřní části modelu. Celkově je model složen z více než 500 kusů skla a váží přibližně jednu tunu. Pouze ruční práce zabraly více než 1 500 hodin.

Více informací včetně aktuálních akcí a cen vstupného najdete na webu bilavez.cz.

Autor / zdroj: bilavez.cz

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.