KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Třebechovické muzeum betlémů.
Třebechovické muzeum betlémů
Třebechovické muzeum betlémů. 
Autor / zdroj foto: Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů / Třebechovice pod Orebem

Třebechovické muzeum betlémů se specializuje na dokumentaci statických a mechanických betlémů. Sbírku tvoří více než 300 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů, pocházejících z tradičních i netradičních betlémářských oblastí. Nejcennějším betlémem je Proboštův mechanický betlém.

Muzeum v Třebechovicích existuje již od roku 1925 díky nadšení a píli třebechovického rodáka Viléma Koleše (1869 – 1944), který pro muzeum získával sbírkové předměty darem od spoluobčanů. O sbírkách a historii města pravidelně informoval ve  vlastivědném sborníku Staré Třebechovice.

Muzeum se postupem času vyprofilovalo jako specializované muzeum betlémů, a to především zásluhou manželů Vaclíkových. TMB je jediným zařízením svého druhu v České republice a také v Evropě.


Třebechovický Proboštův betlém je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku. Celý betlém včetně mechanismu byl vytvořen ze dřeva před více než sto lety. Na ploše 6,9 x 1,9 x 2,2 metry se nachází více než 2 000 vyřezávaných dílů.

Figurky jsou uváděny do pohybu jemným mechanickým systémem od Josefa Frimla. Ústředním motivem jsou jesličky se svatou rodinou a klanícími se pastýři. Na dalších terasách najdete výjevy ze života obyčejných lidí a řemeslníků, kde se autor nechal inspirovat skutečnými postavami z Třebechovic a okolí.

Čekají na vás scénky představující biblické výjevy od zvěstování Panně Marii k ukřižování Ježíše Krista až po jeho nanebevstoupení. Před betlém vystupují do popředí dvě figurky, chlapec a dívka, s cínovými miskami v rukou jako taktní upozornění pro tehdejší návštěvníky, kam položit odměnu za možnost betlém si prohlédnout. Celé dílo uzavírají strojově opracované dřevěné výplně a kulisy, kulisové závěsy a rovněž vysoustruhované dřevěné věžičky.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.