KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum východních Čech v Hradci Králové. 
Autor / zdroj foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové / Hradec Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové je rozděleno do tří oddělení - archeologické, historické a přírodovědecké. Dále pak nabízí stálou expozici Muzeum války 1866, kde si můžete prohlédnout nejen zbroje jednotek z Prusko-rakouské bitvy.

Muzeum bylo v Hradci Králové založeno v roce 1880 jako městské muzeum, původně rozdělené do oddělení archeologického a průmyslového. V meziválečném období vznikla v Hradci Králové další muzea (přírodovědecké, župní pedagogické muzeum), která se v poválečném období sloučila v jedinou organizaci. Dnes je Muzeum východních Čech v Hradci Králové největší regionální muzeum v Královéhradeckém kraji.

Součástí muzea se staly také cenné městské památky uchovávané dosud na radnici - tzv. Eliščin pás, gotické lžičky, ciborium, nástroje z královéhradecké mučírny a sbírka vzácných hudebních rukopisů bývalých královéhradeckých literátských kúrů.


Muzeum války 1866
Prusko-rakouská bitva patří k největším bitvám 19. století. Na zdejším bojišti zůstalo téměř 8 000 mrtvých a více než 23 000 raněných vojáků. Areál historického bojiště je významný i výjimečnou koncentrací více než 460 pomníků.

Exopozice představuje základní informace o průběhu prusko-rakouské války i bitvy u Hradce Králové, představuje základní výstroj rakouské a pruské pěchoty, dělostřelectva, jezdectva i dalších jednotek, jejich výzbroj včetně střeliva a dělostřelecké munice i dobovou ikonografii. Provede vás průběhem bitvy a seznámí se způsobem tehdejších bojů, s rozdílným taktickým pojetím Rakušanů a Prusů, budou vám vysvětleny výhody a nevýhody rakouských pušek nabíjených zepředu a pruských pušek zadovek. Krátký film v expozici navodí pocity tehdejšího vojáka v lese Svíb. K demostraci role koní a dělostřelců v bitvě poslouží maketa koně a kanónu. K rozšíření informací poslouží infokiosky, ve kterých bude speciální prezentace pro dětského návštěvníka.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.