KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Rodný dům Václava Hanky nabízí krom bohatého života spisovatele také specifickou lidovou architekturu
 
Autor / zdroj foto: Rodný dům Václava Hanky

Rodný dům Václava Hanky / Hořiněves

Rodný dům Václava Hanky - jedná se o roubený dům, bývalou zájezdní hospodu, ležící v horní části obce. V domě je umístěna stálá expozice věnovaná životu a dílu Václava Hanky. Můžete zde také zakoupit turistickou známku.

Rozlehlý dům je reprezentativním příkladem roubené lidové stavby. Pochází z roku 1720; má podélný půdorys s příčně položenou chodbou, která vede celou hloubkou stavby. Po stranách chodby jsou umístěny světnice a krámek s výklady, které se otevírají ven pod vysunutou patrovou komoru, stojící na čtyřech profilovaných pilířích.

Mohutně působící sedlová střecha má diagonálně skládané lomenice. Do čelní strany předsunuté komory je zasazen kovový oválný reliéf s Hankovým portrétem z kovolijecké dílny Menclovy odhalený v roce 1862 za přítomnosti Fr. Palackého, Fr. L. Riegra aj. Hankův velký kamenný pomník, vpravo u domu, je dílem hořického sochaře Mořice Černila a byl slavnostně odhalen v roce 1890.


Václav Hanka
Významný český vlastenec, bohemista, slavista; básník, překladatel, vydavatel, literární historik a editor. Studoval gymnázium v Hradci Králové, filologický seminář a práva v Praze a po té i ve Vídni. Stal se žákem Dobrovského a přejal jeho životní slavistický a filologický postoj.

Navrhl zavedení účelnějšího, tzv. analogického pravopisu češtiny (vycházel z teoretických závěrů Dobrovského), tím podnítil vleklé pravopisné spory. Jeho první odborná práce, vycházela právě z díla Josefa Dobrovského a jednalo se o českou gramatiku s názvem Pravopis český, tuto knihu vydal od roku 1817 až do roku 1849 celkem devětkrát.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.