KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Stovky umělecky ztvárněných památníků a pomníků připomínají prusko-rakouskou bitvu z roku 1866
 
Autor / zdroj foto: Památník bitvy 1866 na Chlumu

Památník bitvy 1866 na Chlumu / Chlum

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největším vojenským střetnutím na území Čech a Moravy v 19. století. Pokud na toto místo zavítáte dnes, uvidíte stovky umělecky ztvárněných památníků a pomníků, které jsou mementy více než 50 000 padlých, pohřešovaných, raněných či zajatých vojáků.

V centrálním prostoru bojiště bylo v roce 1936 vybudováno válečné muzeum, ve kterém byla až do roku 2008 expozice výzbroje a výstroje všech armád zúčastněných v této druhé největší vojenské bitvě 19. století. V letech 2008 až 2010 proběhla přístavba nové části muzea a o dva roky později byla otevřena nová expozice Muzea války 1866 na Chlumu.

Vyhlášená památková zóna Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové zahrnuje území, na kterém jsou rozmístěny více než čtyři stovky pomníků, individuálních hrobů i hromadných pohřebišť, z nichž nejvýznamnější jsou přístupné po značených turistických a cyklistických trasách i po speciálních naučných stezkách (Svíb a Chlum). Možnost dokonalého výhledu na celý centrální prostor bojiště nabízí od roku 1999 vyhlídková věž. Každoročně ve výroční dny bitvy se v prostoru památkové zóny konají pietní a vzpomínkové akce.

Atmosféru doby a tragédii prusko-rakouské bitvy u Hradce Králové z pohledu prostého vojáka dramaticky přibližuje krátký hraný film. Prostřednictvím výpovědí osobností vrchního rakouského velení se pak na filmovém plátně ocitnete v předvečer osudové bitvy roku 1866.

Čeká vás areál historického bojiště se stovkami umělecky ztvárněných památníků a pomníků, které jsou mementy více než 50 000 padlých, pohřešovaných, raněných či zajatých vojáků.

Okolí muzea lze obdivovat také z nedaleké vyhlídkové věže. Původní, 25 metrů vysoká, rozhledna byla na bojišti postavena v roce 1899. Návštěvníkům sloužila dalších téměř 100 let. Od léta roku 1999 nabízí možnost lepšího výhledu na celý centrální prostor bojiště nová příhradová věž o výšce 55 metrů, na které je ve výšce 35 metrů umístěna vyhlídková plošina.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.