AKTUÁLNĚ / Společnost

Hradec odhalí v září pamětní desku izraelským letcům a jejich českým instruktorům

HRADEC KRÁLOVÉ

Izraelští vojenští letci, kteří na hradeckém letišti v roce 1948 procházeli výcvikem pod vedením československých instruktorů, budou mít svou pamětní desku. Odhalí ji město Hradec Králové při příležitosti 18. ročníku letecké přehlídky CIAF.

Hradec Králové je tak třetím městem, které odhalí pamětní desku frekventantům pokračovacího výcviku. Deska bude obsahovat autentická jména 13 izraelských účastníků výcviku i jejich československých instruktorů.

"Absolventi kurzu byli vesměs Izraelci nebo Židé žijící v Evropě, kteří prožili pohnuté osudy a vlastně šli z jedné války do druhé," uvedla radní města Hradec Králové Lenka Jaklová (TOP 09). Druhou skupinou jsou českoslovenští instruktoři, mezi nimiž je například šestadevadesátiletý Miroslav Vojnar, poslední žijící v Hradci Králové.

Výcvik probíhal na královéhradeckém letišti od června do začátku září roku 1948. Velení armády tehdy odvolalo všechny tuzemské posluchače vojenského leteckého výcviku z letišť v Hradci Králové a Pardubicích na dovolenou a na opuštěných letištích mohl probíhat tříměsíční výcvik, z politických důvodů utajený. "Byl tajný kvůli obecně světovému problému s tehdejším přijetím Izraele jako vznikajícího samostatného státu, proto to byla otázka diplomatické dohody mezi Československem a Izraelem," řekl pamětník a bývalý letec Miroslav Neuberg.

Během neuvěřitelně krátké doby museli hradečtí učitelé připravit izraelské piloty, z nichž jen část měla letecké zkušenosti ze světové války, odborně i lidsky připravit na jejich poslání. Výcvik byl velmi intenzivní a probíhal po tři měsíce doslova od rána do večera. "Měli zkušenosti většinou s letadly s pevným podvozkem a v Hradci létali s letouny, které jako jedny z prvních měly zatahovací podvozky. Tak se taky v intenzivním tréninku a v noci stalo, že dva piloti přistáli bez vytaženého podvozku, jak se říká na břicho," vzpomněl s úsměvem Neuberg. Dodal, že čtyři izraelská letadla následně odrazila silnou ofenzívu egyptské armády, která byla naprosto šokována, že Izrael má vlastní letectvo.

Desku nechalo vyrobit město Hradec Králové, jejího odhalení by se měli zúčastnit i poslední z izraelských letců. "Přijet by měli například Natan Novic a blízcí příbuzní Daniela Shapira či H. I. Shwartzman. Z československých instruktorů pak přislíbili účast pánové Miroslav Vojnar a František Jankech," řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Spolu s městem Královéhradecký kraj finančně podpořil vydání tématické publikace historika Zdeňka Klímy "Létali na Královéhradeckém nebi". V ní iniciátorka akce a radní města Jaklová zaznamenala v roce 1994 v Izraeli svědectví frekventantů výcvikového kurzu.

"Byl to výjimečný zážitek Hovořit se špičkami izraelského vojenského letectva, jako byl legendární generál Mordechai Hod, který velel v šestidenní válce nebo plukovník H. I. Shwartzman a další. Vybavuji si, s jakou vděčností vzpomínali na své hradecké učitele," popsala Jaklová.

Vedení města i kraje slavnostně odhalí pamětní desku v neděli 4. září ve 14 hodin na Královéhradeckém letišti.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.