KULTURA / Vánoce

Vánoční Hradec se rozsvítí první adventní neděli
 
Autor / zdroj foto: Magistrát města Hradec Králové

Hradec Králové

Hradec Králové už má vybrané vánoční stromy, opět budou ve městě dva, a to na Velkém náměstí a na Masarykově náměstí. Jedná se o smrky ztepilé, které Technické služby Hradec Králové dopraví na místo během úterý 22. listopadu. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s kulturním programem se pak uskuteční první adventní neděli 27. listopadu na Velkém náměstí.

Jako první dorazí vánoční strom v úterý dopoledne 22. listopadu na Velké náměstí. „Pro letošní rok jsme zvolili smrk ztepilý, který dosahuje výšky přibližně patnácti metrů. Půjde tak stejně jako v loňském roce o jeden z největších stromů, který je technicky možné na Velké náměstí umístit. Smrk pochází z hradeckých lesů, konkrétně od společnosti Městské lesy,“ uvádí Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové. Další smrk pak během dne zamíří na Masarykovo náměstí. Měřit bude okolo sedmnácti metrů a městu ho věnovali soukromí dárci ze Smiřic.

Stejně jako každý rok budou muset hradečtí řidiči během převozu vánočních stromů počítat s omezením parkování v okolí obou náměstí. „Jedná se především o zúžený prostor mezi Velkým a Malým náměstím a také přilehlé ulice na Masarykově náměstí. Bohužel, vozidla, která budou znemožňovat průjezd techniky, budou muset být odtažena,“ dodává Jeřábek.

Rozsvěcení vánočního stromu se uskuteční první adventní neděli 27. listopadu na Velkém náměstí. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, který začne v 16 hodin, nachystáno je i občerstvení. V 16:30 se pak slavnostně rozsvítí vánoční strom. Během dalšího týdne bude zahájen adventní program, v rámci kterého je připravena celá řada koncertů a zábavných představení pro děti. V pátek 9. prosince pak na Velkém náměstí začínají vánoční trhy.

Kompletní přehled adventních akcí je k dispozici na webových stránkách www.vanocevhradci.cz.

Město Hradec Králové už je také nazdobeno vánočním osvětlením, které bude svítit od první adventní neděle. Na veřejném osvětlení se nachází 148 různých motivů, ozdobeno bude také 33 vzrostlých stromů. Dále bude nově osvětlen pylon s příčným zastřešením na Benešově třídě, a to světelnými řetězy v délce 120 metrů a dvěma vločkami. Celkově vyjde letos provoz a instalace vánočního osvětlení na zhruba jeden milion korun.

Autor / zdroj: Kateřina Rohlíčková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.