KULTURA / Výstavy

Galerie za Galerií uvede poslední letošní výstavu
 
Autor / zdroj foto: Martina Erbsová

Hradec Králové

Hlavními uměleckými díly nadcházející výstavy Arts and Revolution, Asian Generation Z budou filmy thajského umělce Chulayarnnona Siripola. Ty budou promítány jako jednokanálová projekce, jakožto i jednoduché video instalace a zhlédnout je možné přímo z Tomkovy ulice. Projekční dny budou od úterý do čtvrtka v čase od 15-22 hod, a to až do 22. 1 2023, kdy výstava končí. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 2. 11. 2022 od 18. hod.

V Asii často existuje obrovský rozdíl mezi hypermoderním povrchem městské krajiny a nesmírně zaostalým myšlením lidí, což se často odráží v chaotické politice. Kurátorka Keiko Sei tento aspekt Asie zkoumá již řadu let a díky tomu si uvědomila, že v poslední době stále více mladých městských obyvatel tento fenomén vnímá a vyjadřují svou frustraci různými formami. Na umělecké scéně bere thajský umělec Chulayarnnon Siripol tento problém explicitněji a rozsáhleji než jiní umělci v regionu. Siripolovy práce často kontrastují moderní architekturu a zaostalé chování lidí, a to od videoartů/krátkých filmových děl s názvem „Mýtus moderny“, „Hua Lam-Pong“ až k celovečernímu filmu „Deset let Thajska“ (epizoda „Planetárium“). Aby se Asie stala skutečně demokratickou, v západním smyslu, musíme pochopit myšlení lidí, kteří tomu brání, a kultura je rozhodně tou platformou, kde můžeme nad touto otázkou přemýšlet a diskutovat o ní. Siripolovy umělecké filmy jistě inspirují k diskusi o otázkách jako je urbanita, modernita, demokracie, východ a západ, budoucí geopolitika atd.

Kurátorka KEIKO SEI je autorka textů, kurátorka a mediální aktivistka. Před odjezdem do Východní Evropy (1988) v Japonsku vedla nezávislou organizaci zaměřenou na video a video art. Po přesídlení do Východní Evropy (Rumunsko, ČR) se zabývala studiem médií, podporou jejich nezávislosti a spolupracovala s nezávislými mediálními aktivisty, novináři a umělci, kteří se spolupodíleli na změnách ve Východní Evropě. Spolupracovala s Ateliérem nových médií AVU a působila na FaVU. V práci v oblasti médií a mediálního aktivismu pokračovala v období po rozpadu Jugoslávie, v regionu Střední Asie a na Kavkaze. Na základě pozvání od barmských aktivistů se rozhodla vrátit do Asie, kde působí dodnes. V Barmě (Myanmar) pomáhala organizovat filmové vzdělávací programy a spoluzaložila první filmový festival – Wattan Film Festival. Svou prací zviditelňuje kreativní aktivismus a to prostřednictvím nejrůznějších výzkumných a uměleckých projektů, textů, vzdělávání a organizaci workshopů.


Galerie za Galerií je místem, který si klade za cíl kulturně a umělecky obohatit veřejný prostor. Spadá pod činnost Centra uměleckých aktivit. Umělci usilují o rozpoutání diskuze a komunikace převážně přes formy umění v rámci nových medií s různými společenskými tématy. Na výstavním cyklu spolupracujeme s pražským ArtvistLabem a kurátorkou Tamarou Moyzes.

Autor / zdroj: Martina Erbsová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.