CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Envato Elements
3.8.2020

Buďte obezřetní při půjčování aut a karavanů v zahraničí

Chystáte si půjčit vůz nebo karavan na dovolené v zahraničí? Autopůjčovny provozované různými společnostmi se nacházejí na mnoha místech po celém světě. Pokud neznáte místní jazyk ani legislativu, můžete se stát snadným terčem nepoctivých provozovatelů. Na co si dát pozor předtím, než si automobil pronajmete?

Vypůjčení osobního auta, karavanu či obytného vozu se vyplatí naplánovat předem a porovnat si nabídky jednotlivých společností. „Přednost dejte půjčovnám s pozitivními recenzemi od předchozích klientů. Nezapomeňte si před podpisem smlouvy důkladně prostudovat obchodní podmínky a seznámit se s ceníkem vybrané půjčovny,“ doporučuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Pozornost věnujte také rozsahu a výši pojištění vozidla. Ve smlouvě se zaměřte na maximální výši pojistného plnění i spoluúčasti v případě dopravní nehody či jiné škodní události. Zkontrolujte, zda pojištění zahrnuje i poškození čelního skla, případně kol a zda je vůz pojištěn proti krádeži. Kopii smluv o pronájmu, pojištění auta i doklad o platbě je důležité vozit s sebou.

Při uzavírání smlouvy vyžadují půjčovny obvykle předložení řidičského průkazu, někdy i jeho mezinárodní podobu. Dále bývá třeba předložit cestovní pas řidiče a platební kartu, která je vedena na jméno hlavního řidiče. Z platební karty si půjčovna na začátku pronájmu strhne nebo „zablokuje“ patřičnou částku. Vrácení zálohy je podmíněno předáním vozidla zpět ve stavu, v jakém bylo pronajato. Pokud bude automobil řídit více osob, je potřeba tuto skutečnost uvést ve smlouvě a přizpůsobit tomu pojištění. V případě, že by totiž jiný řidič způsobil nehodu a nebyl by uveden ve smlouvě, budete muset uhradit škodu v plné výši.

Řidiči ve věku do 21 let si musí ověřit, zda si mohou půjčit automobil ve vybrané lokalitě a za jakých podmínek. „Přirážky za věk se mohou vztahovat na řidiče mladší 25 let
a starší 65 let, v některých destinacích jsou ještě přísnější. Autopůjčovny totiž mívají v obchodních podmínkách různá omezení či zvýšené poplatky pro tyto věkové kategorie,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Nezapomeňte se informovat, zda je možné automobil používat na neomezenou vzdálenost nebo zda je stanovena maximální hranice ujetých kilometrů. Seznamte se s výší poplatků za případné překročení limitu. Součástí obchodních podmínek bývá i požadovaný stav palivové nádrže – obvykle si auto půjčíte s plnou nádrží a s plnou ho musíte i vrátit. 

Pokud požadujete speciální doplňky či výbavu automobilu, zarezervujte si je předem.
Ne každá půjčovna disponuje dostatečným množstvím dětských autosedaček
či střešních nosičů a boxů. U autosedaček je navíc potřebné zamluvit si správnou velikost odpovídající věku dítěte.

Neméně důležitým krokem při půjčování vozidel je jejich důkladná kontrola při převzetí. Zkontrolujte si nejen stav ujetých kilometrů, ale i povinnou výbavu vozidla. „Jakékoliv škrábance, oděrky či jiné nedostatky uveďte do předávacího protokolu a současně si pořiďte fotografie exteriéru i interiéru vozidla. V prázdninových destinacích se můžete setkat s tím, že vozidlo, které si půjčujete ve večerních hodinách, stojí na neosvětleném místě a zdá se být v pořádku, ale při jeho vrácení vám v půjčovně ukážou škrábanec, kterého jste si nevšimli, a mohou požadovat část peněz ze zálohy na jeho opravu,“ varuje Eduarda Hekšová.

Pokud si půjčujete obytný automobil či karavan, zaměřte svou pozornost i na další náležitosti. Před objednáním karavanu zkontrolujte, jaká je maximální povolená hmotnost bržděného přívěsu u vašeho vozu a zda máte řidičské oprávnění pro danou kategorii vozidla.

Při přebírání karavanu či obytného vozu důkladně zkontrolujte veškeré příslušenství, jako jsou například propanbutanové láhve, markýzy, chemické toalety, kabely, hadice, kanystry, nosiče kol a podobně, a také stav a funkčnost všech spotřebičů. „Věnujte pozornost tomu, v jakém stavu má být při vracení vozu palivo, plyn v propanbutanových láhvích, náplň v chemické toaletě či voda v nádržích. Neopomeňte ani na položky, jako je provedení úklidu a vyčištění interiéru. Ať vás při samotném vracení vozu nepřekvapí neočekávané příplatky,“ uzavírá Eduarda Hekšová.


Autor / zdroj: Alexandr Kuchař

DALŠÍ ČLÁNKY

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové má zelenou. Rekonstrukce budovy na nám. Svobody začíná a vyjde téměř na 200 milionů korun

V pondělí podepsali zástupci Univerzity Hradec Králové a stavební společnosti Metrostav smlouvu, na základě které v následujících devatenácti měsících

Velkou cenu Hradce Králové ovládl Alois Kaňovský, zazářil i Pavel Bittner

Teplé počasí babího léta doprovázelo tradiční silniční závod v centru města Hradce Králové na Masarykově náměstí, který se konal v neděli 6. září 2020

Miliontý návštěvník na Flošně je očekáván v nejbližších dnech

Koupaliště Flošna je v provozu jedenáctou letní sezónu. Do miliontého návštěvníka chybí už jen přibližně 11 tisíc lidí.

DNES SE STALO

ŠKOLSTVÍ1. října 1863

byla v Praze otevřena první městská vyšší dívčí škola.

DOPRAVA1. října 1964

byl v Japonsku zahájen provoz vysokorychlostních vlaků – šinkansen. Trať spojila dvě největších japonská velkoměsta - Tokio a Ósaku. Maximální rychlost na trati byla 210 km/h. Tato trať byla okamžitým úspěchem, již tři roky po zahájení provozu bylo přepraveno 100 milionů cestujících.

DOPRAVA1. října 1973

byl ukončen provoz na poslední úzkorozchodné trati na Ostravsku.

POZVÁNKA OBRAZEM