PARDUBICKÝ / KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Návštěvnická sezóna 2014 byla z pohledu kastelánů velmi příznivá a odrazila se tak na proběhlých či probíhajících stavebních obnovách památkových objektů. Kromě těchto obnov či revitalizace zámeckých/hradních parků si správy objektů připravily také novinky přímo na prohlídkových trasách, rozšířila se i nabídka kulturních akcí na objektech.
"Loňský rok byl pro nás mimořádně příznivý a já věřím, že v tomto trendu budeme pokračovat. Ač sezóna oficiálně začne první dubnový víkend, případně 1. dubna, některé objekty mají již otevřeno - Betlém Hlinecko (Soubor lidových staveb Vysočina) má celoroční provoz, zámek v Litomyšli zahajuje sezónu poslední březnový víkend květinovou výstavou, tento poslední březnový víkend také návštěvníkům prvně otevřeme Hospitál Kuks po celkové obnově. Hrádek u Nechanic se otevře také 28. března a nabídne návštěvníkům velikonoční výzdobu zámku. Stejně jako loni pokračujeme ve věrnostním programu NPÚ - Klíč k památkám, kdy návštěvníci sbírají razítka do papírových pasů a na šestý objekt mají vstup zdarma, naše Územní památková správa nadále spolupracuje se ZOO Dvůr Králové a ZOO Liberec. Pokud dospělý návštěvník předloží vstupenku z jedné z těchto zoologických zahrad, má u nás nárok na snížené vstupné. Sleva platí i obráceně. Budeme pokračovat v oblíbené Hradozámecké noci, připojíme se ke Dnům evropského dědictví, Noci kostelů a dalším vyhlášeným akcím. Od loňského roku nabízíme zaslání dárkových poukazů jako vstupenku/dárek na kterýkoliv z našich objektů. Myslím si, že každý objekt, respektive každý kastelán a jeho tým si připravili novinku, která potěší", vyjmenovává plány na sezónu PhDr. Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově.
Hrad Litice je zařazen do projektu NPÚ "Neobjevené památky", jelikož zatím je, neoprávněně, trochu stranou návštěvnického zájmu. Hrad bude představován jako místo, kde se zastavil čas, kde se můžete projít sami, nebo s průvodcem, posvačit v hradním areálu, pokochat se vyhlídkou z hradní věže. V průběhu letošního roku se na Liticích bude natáčet film, který bude od sezóny 2016 jako trvalá smyčka v jedné z hradních místností a který se zaměří na "litická nej". Sezóna na Liticích začne 4. dubna.
Do Souboru lidových staveb Vysočina patří celoročně přístupný Betlém Hlinsko, na Veselém Kopci sezóna začne 25. dubna. V průběhu srpna bude na Veselém Kopci zpřístupněna truhlářská dílna. Objekt byl přenesen z Možděnice, dokončuje se jeho obnova a následovat bude instalace expozice. Na Betlému bude na podzim zpřístupněna pilníkářská dílna v č. p. 318, rozšířena byla nabídka programů pro školy, milovníky lidových tradic potěší nově vydaná publikace Masopust na Hlinecku, která se snaží postihnout historii a především současnost masopustních obchůzek na Hlinecku, obyčeje, který je od listopadu roku 2010 zapsán do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Na Betlémě jsou pro letošní sezónu připraveny i speciální prohlídky pro osoby se zrakovým postižením s názvem "Betlém na dotek", které byly připraveny ve spolupráci s Katedrou speciální pedagogiky a logopedie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Pro návštěvníky s tímto handicapem jsou připraveny hmatové mapy, ukázkový model a také předměty k pohmatu, u nichž budou návštěvníci hádat, k čemu sloužily.
Kunětická hora se otevře 4. dubna a návštěvníci budou moci posoudit celkovou obnovu krajiny kolem této památky, která byla realizována v rámci projektu "Obnova krajinných struktur a podpora přírodních biotopů Kunětické hory". V samotném areálu hradu prošlo velkou proměnou nádvoří. Provizorní betonové kvádry z první republiky před vstupem do paláce a problematický štěrk nahradila historická pískovcová dlažba. Významně se přes zimu pokročilo i v prostoru nad šestou bránou, v interiérech tzv. Jurkovičova paláce, došlo zde k obnově vnitřní výmalby, úpravě ochozu a restaurování dřevěných prvků vybavení navržených pro Kunětickou horu přímo architektem Dušanem Jurkovičem (kazetové stropy, zdobené schodiště apod.).
Kunětická hora je známá také jako "Rumburakův hrad" a tak není náhoda, že právě zde bude od 1. července do 30. září k vidění velká výstava kostýmů a rekvizit ze seriálu Arabela, a to včetně létajícího kufru či kouzelného prstenu.
Na Litomyšli zahajují sezónu 28. 3. květinovou výstavou Květina - symbol i inspirace, která potrvá až do 6. dubna. Květina byla vždy inspirací pro umělce, řemeslníky, byla v hledáčku vědců, lékárníků, mlsných kuchařů i cukrářů a v neposlední řadě byla žádána také jako ozdoba dam. Výstava s názvem Květina - symbol i inspirace nabídne návštěvníkům pohled na některé historické využití květin. Na prohlídkové trase byly instalovány další portréty z rodinné galerie - konkrétně František Waldstein-Wartenberg a jeho milovaná žena Marie Josefa rozená z Trauttmansdorffu. Jejich milostný příběh bude určitě i zajímavým lákadlem pro návštěvníky. Pokračovat se bude také s obnovou a restaurováním sgrafit. Pro školy a školky jsou v měsících duben-červen připraveny zkrácené Prohlídky s paní Kajetánou.
Spousta novinek je také na slatiňanském zámku - návštěvníci poprvé spatří upravenou "loveckou chodbu", která byla doplněna vzácným grafickým souborem s loveckou a hipologickou tematikou. Úpravami prošla i historická zámecká kuchyně, kde byla nově zařízená denní místnost kuchařky s originálními sešity kuchyňských účtů z počátku 20. století. Pohled do světa zámeckého personálu zpestří také prostřený jídelní stůl pro zaměstnance a šicí předpokoj. Na Slatiňany můžete zavítat od 4. dubna.
Na Hrádku u Nechanic čeká návštěvníky aktuálně doplněná stálá výstava "Hrádek u Nechanic a rod Harrachů", která představuje fotografie a dokumenty vztahující se ke stavebně historickému vývoji budovy zámku až do současnosti a je věnována i majitelům zdejšího panství; nové exponáty budou věnovány Janu Nepomukovi hraběti z Harrachu (1828-1909), který byl čestným předsedou výkonného výboru Národopisné výstavy Českoslovanské v Praze 1895. Zcela ojedinělou akci chystá správa zámku na 20. červen, kdy zde můžete oslavit letní slunovrat za doprovodu hraběcí rodiny a poprvé v historii zámku bude pro veřejnost zpřístupněna hodinová věž. Zámek zahajuje 28. března s již velikonoční výzdobou.
Náchodský zámek se otevírá 4. dubna a stejně jako v loňském roce nabízí kromě několika prohlídkových okruhů také prázdninové dětské prohlídky, kdy se děti mohou převléci do kostýmů krále či princezny. V návštěvních sezonách 2013 a 2014 (kromě října 2014) byla z důvodu generální opravy velké věže návštěvníkům nepřístupná její horní (návštěvníky nejžádanější) část - vyhlídková terasa. V letošní sezoně bude již tzv. Malý okruh (věž, středověké sklepení a vyhlídková terasa) otevřen kompletně. Návštěvníci budou moci kromě krásného výhledu od Orlických hor po Krkonoše zblízka obdivovat i restaurovaný vyhlídkový ochoz věže.
1. dubna zve k návštěvě také správa zámku Opočno, která nabízí prohlídky velikonočně vyzdobeným zámkem. Již tradičně se návštěvníci mohou těšit na červencové Svátky s růží, vyhlášenou Hradozámeckou noc či zářijové přednášky pořádané v rámci Dnů evropského dědictví. Milovníky hudby potěší koncerty a recitály pořádané v rámci Opočenského hudebního léta 2015.
Zámek Ratibořice bude otevřen od pátku 3. dubna a vzhledem k tomu, že v zámeckém parku a okolí probíhá revitalizace v rámci projektu "Regenerace zeleně v parku státního zámku Ratibořice včetně přilehlých ploch", velmi prosíme návštěvníky, aby dbali bezpečnostních pokynů. Revitalizace probíhá v období leden - červen 2015. Správa zámku si pro letošní rok připravila velké množství doprovodných akcí, neboť si připomínáme 200. výročí kongresu ve Vídni, kdy se měnila mapa Evropy po napoleonských válkách a také bude zmiňováno 160. výročí prvního knižního vydání "Babičky" v roce 1855. Sezóna v Ratibořicích bude zahájena prodejní výstavou užitkové a dekorativní keramiky, letos doplněné o díla tradičního drátenického řemesla.
Hospitál Kuks bude po náročné rekonstrukci a obnově veřejnosti poprvé otevřen 28. - 29. 3. od 9 do 17 hodin, sezóna zde začne 1. dubna. K projektu obnovy Kuksu - Kuks - granátové jablko je přiložena samostatná tisková zpráva.
Národní památkový ústav letos již popáté realizuje projekt Po stopách šlechtických rodů, letos s podnázvem Velká hradozámecká inventura, který návštěvníkům představí, jak se o památky pečovalo a pečuje, jaké obnovy proběhly a z jakého důvodu, budou vystaveny mobiliární předměty, které jsou jinak uloženy v mobiliářích. Přehled plánovaných aktivit je uveden v příloze v kulturních kalendářích.